A New Agenda for the State of Israel

חזרה לתוכנית בתחום המשילותסיכום

הרקמה האזרחית-חברתית שעליה מבוסס חוסנה הביטחוני של מדינת ישראל הולכת ומתפוררת באופן עקבי במהלך כשלושה עשורים.  בשנים הראשונות של המדינה, לא היה ספק מהו האיום המיידי והמוחשי העומד מולנו. אבל בינתיים, לאט לאט, החלו להתפתח בארץ מספר מגמות אזרחיות-חברתיות המכרסמות בהדרגה ובעקביות רבת שנים ברקמות הבסיסיות ביותר של החברה, של המשק ושל הממשל. 

·   במדינה בה החוקים אינם נר לרגלי נבחרי הציבור, אין פלא שהבריונות, השחיתות והמרמה הופכים לנורמות מקובלות ונסלחות להשגת מטרות בחברה כולה.

·   במדינה שבה האלימות במשפחה, נגד נשים ועל הכבישים מזמן אינה רק מילולית אלא פיזית, מי כבר מופתע מכך שמספר הקורבנות עבר את מספר הנפגעים מפעולות איבה?

·   במדינה בה הצמיחה הכלכלית איטית ומימדי העוני ואי-השוויון גדולים וגדלים, הגיעה העת להפנים שפתרון הבעיות אינו בידי שמים אלא בידינו.

·   במדינה המאפשרת שחיקה חריפה ברמת הלימוד בתחומים הבסיסיים מאז שנות הששים ויצירת הפערים הגדולים במערב ברמות החינוך הבסיסי, העתיד העגום שהיא בונה לילדיה צריך להיות ברור.

·   במדינה שכורעת תחת נטל המס – שמעדיפה חולים במסדרון, קשישים עניים וסל בריאות דל – יש מספיק משאבים כדי להשקיע סכומי עתק בשטחים שלעולם לא יוכלו להוות חלק ממדינה יהודית-דמוקרטית ולהעביר תקציבים גלויים ונסתרים בהיקפי ענק לקבוצות לחץ מיוחסות ומקורבות.

·   במדינה כזאת אין בעיה של חוסר תקציב אלא בעיה חמורה של אובדן הדרך.

לא כך אמור היה להתגשם החלום הציוני.  ביתו של העם היהודי, שעצם קיומו מחייב שתהיה זו ארץ הבחירה של יהודים בארץ בחו"ל, חייב לשאוף להיות אור לגויים כחברה חזקה, תוססת ומוסרית, עם רמת החיים הגבוהה ביותר – ושיעורי העוני הנמוכים ביותר.  הכל בידינו.  זהו עם מיוחד במינו שעצם הגיעו עד הלום מצביע על כוחו הפנימי להתמודד ולהתחדש.

הגיעה העת להתעשת.  לא פחות מעתידו של הבית השלישי עומד על כף המאזניים.  והעתיד שעליו מדובר אינו נמצא באופק הרחוק אלא על מיפתנו של דור ילדינו.  החשש אינו מהגברת עוצמתם של אויבינו אלא מהחלשת עוצמתם של ילדינו – על ידינו.  המרקם האנושי-חברתי-אזרחי שאנו מייצרים להם היום יקבע את יכולתם העתידית להתמודד ביטחונית מול אויבים וכלכלית מול מתחרים.

הגיעה העת לעדיפויות לאומיות חדשות: יוזמה ישראלית להגנה על אזרחיה ולעיצוב גבולותיה; מדיניות מערכתית לשיפור מצב התעסוקה; חינוך כתשתית בסיסית וכיעד לאומי; טיפול מקיף בשסעים החברתיים; מלחמת חורמה, עם "אפס סובלנות" באלימות ובשחיתות; שינוי בשיטת הממשל כדי לאפשר משילות, אכיפת חוקים, ביצוע תוכניות ארוכות טווח והחזרת אמון הציבור במערכת הפוליטית.

הגיעה העת למנהיגים אמיתיים עם התמהיל הנדיר של ראיה מערכתית, מעוף, יושרה והרגשת שליחות שתאפשר לבצע את השינויים הנדרשים.

תחושות הייעוד והשותפות לדרך שומרות אותנו כאן, והן מקור הכוח שבעזרתו יכולה מנהיגות אמיתית לדלות מהעם את ההסכמות הנדרשות ואת המאמץ המשותף לצורך הבראה כללית של החברה והמשק.  אחים אנו בסירה הקטנה שנקראת ישראל, אך אנו עלולים להיסחף למפל הרה-גורל, אם לא נתעשת מבעוד מועד ונתחיל לחתור יחדיו אל חוף המבטחים – שעודנו נמצא בהישג יד.כתובת להערות ותגובות   danib@post.tau.ac.il